Lezárult a 2023-as somszezon

Befejeződött az idei somszüret, ez az év volt a legjobb évjárat az elmúlt évek közül. A termés többcélú felhasználásra kerül, az egyik irány a somcefre és pálinkakészítés. A képek ennek folyamatát szemléltetik. Az érett som két módon takarítható be, egyrészt a hálóra esett érettebb szemek összegyűjtése (ami legnehezebb feladat, mert sok hajolást illetve térdelést igényel (így lesz a térdeléses pálinka), másrészt a fáról szedés , amely érettség szempontjából kb. 95 %. Az se egyszerű feladat, mert a somgyümölcs nagyon rejtőzködő fajta, kb. 3-4 hétig folyamatosan érik.

A somgyümölcs válogatás és mosást követően kerül zúzógépbe, amely megroppantja azokat. A cefrehordóban helyezve pektinoldót és egyéb anyagokat (fajélesztő) adagolunk hozzá. 1-2 hét forrást követően már pépes a cefre. Ekkor történik a gyümölcshús és a mag szétválasztása, ugyanazzal a berendezéssel. Ezt követően a somcefre szállítható a pálinkafőző vállalkozáshoz, aki a végső párlatot készíti (45-60 % közti alkoholtartalommal). A sommagot megszárítjuk, majd törőberendezésen megtörik, kinyert magból sommagolaj nyerhető ki.

A második fontos termék a somjam és lekvár. A választék a következő volt ebben a szezonban: cukrozott vagy édesítőszerrel készített változatok som-alma, som-szilva, som-füge verziókban (5-10 % kiegészítő gyümölcs). A kiegészítő gyümölcs használatának elsődleges célja, hogy csökkentse a som enyhén fanyar ízérzetét. Mindegyik nagyon finom. A lekvár készítése somból nagyon macerás dolog, nagyon nehezen választható el a gyümölcshús és a mag. Ez a hagyományos módszerekkel (főzés és passzírozás) nagyon nehezen választható szét. Az elmúlt években sok ismerős kért somot (2-3 kg) lekvárkészítéshez, utána néhány gyakorlott háziasszonyon kívül újabban nem jelentkeztek. Ezt lehet javítani, ha a szedett somot 5-10 napig utóérleljük, vagy 24-48 óráig mélyhűtőben tartjuk, és utána megfőzzük.

Számomra nagyon hasznos egy berendezés – a fotón látható – amely a magot és a somhúst sikeresen el tudja választani, csak a somhús elég darabos marad. A lekvárkészítés folyamata a következő: a szedés, a válogatás, a mosás, a gyümölcshús leválasztása, a főzés és a kiszerelés. A somhús és mag szétválasztása két formában történhet: frissen, vagy főzés után, a módszer a készítendő termék formájától függ. Ezzel a módszerrel a lekvárkészítés jóval könnyebb. Ez az utóbbi időben oda vezetett, hogy most már nem somot, hanem lekvárt kérnek.

Új közgazdasági szabályt figyeltem meg, hogy ingyen lekvár kereslete végtelen, és nagyon rövid „értékesítési” időt igényel. Csak egy probléma van az aszimmetrikus ráfordítás, költség és haszon elemzésben, hogy a veszteség zöme az enyém.